Travelist
חזור

מעקב טיסות

מעקב טיסות

כמה מבאס לעמוד בתחנת האוטובוס ולהמתין עד בוש; כמה מטריד להגיע לרציף הרכבת בזמן, רק כדי לגלות שהיא יוצאת באיחור של כחצי שעה; וכמה - הו כמה נורא - לגלות שהטיסה שלכם, שאליה התכוננתם בלי סוף, מתעכבת או מאחרת לנחות... בעזרת מעקב טיסות תוכלו לדעת בזמן אמת מתי הטיסה שלכם מתוכננת להמריא ומתי תנחת ביעדה.


זה לא כמו אוטובוס ולא כמו רכבת.


זה מהותי הרבה יותר

אין ספק שאותו אדם שממתין לאוטובוס עד אין סוף, יהיה עצבני וכעוס - ובצדק. אין כל ספק שגם אותו אדם שמחכה לרכבת זמן השווה לנצח, זכאי לפיצוי על ההמתנה המעצבנת. אך בעולם התעופה, יש לכל עיכוב ולכל איחור משמעויות רבות אחרות. מדוע? משום שכאן מדובר על מרחקים של אלפי קילומטרים ועל יעדים שנמצאים מעבר לגבולות המדינה. החזרה לאחור לא תמיד אפשרית במקרה כזה. האלטרנטיבה לא תמיד קיימת.
מה יעשה אדם שתכנן פגישה כשעתיים לאחר הנחיתה בשדה התעופה של היעד, ומגלה לפתע שהטיסה מתעכבת בשלוש שעות? מה יעשה אדם שהזמין טיסה עם עצירת ביניים, אך הטיסה הראשונה נחתה אחרי שטיסת ההמשך כבר יצאה? ומה עם אדם שיצא מהבית שלוש שעות לפני מועד הטיסה המתוכנן, רק כדי לגלות שזו נדחתה בשמונה שעות? כל אלו מצבים שבהחלט יכולים לקרות, גם היום.
ישנם אנשים שמשוכנעים כי מדובר בתופעות המאפיינות סוג מסוים של טיסות בלבד (בעיקר טיסות השכר), אך כל זה אינו מדויק: גורמים רבים יכולים לגרום לעיכוב בטיסה, וביניהם מזג האוויר, תופעות טבע, תקלה במטוס, ניסיון לפיגוע (נורא לחשוב על כך, אך זוהי אפשרות שהופכת להיות סבירה יותר ויותר לאחרונה...) וכדומה. כל אחד מאלו יכולים להביא לשיבוש מהותי ומשמעותי בלוח הזמנים של הטיסות. כל אחד מאלו מחייב אתכם לבדוק ולוודא כל העת מה מצב הטיסה שלכם. הטיסה שאליה אתם מתכוננים לעלות.
נניח שהזמנתם טיסה דרך אתר טרווליסט, אתר השוואת הטיסות. בסופו של דבר, ההזמנה נעשית מול הסוכן והוא זה שאחראי לכאורה לאיכות השירות, אך גם הוא לא יוכל תמיד לשלוט בגורמים שמפריעים לניהול השוטף של לוח הזמנים. האם במקרה כזה תרצו לסמוך על הגורל, ואולי למצוא עצמכם 'תקועים' בשדה תעופה שכוח אל, מבלי שיש לכם דרך לחזור הביתה או להמשיך ליעד שלכם? ודאי שלא. לכן עליכם לבצע מעקב טיסות. בכל זמן שהוא, וכל הזמן.


מהו מעקב טיסות ואיך מבצעים אותו?

מדובר בעניין די פשוט: מעקב טיסות מאפשר לכם לדעת מראש על שינויים בלוח הזמנים של הטיסה שלכם, כך שתדעו בכל רגע נתון מהו מועד ההמראה של הטיסה ומהו מועד הנחיתה ביעד. חברת התעופה המפעילה את הטיסה מעדכנת את הנתונים הללו באופן שוטף, כך שלקוחותיה ידעו בכל רגע נתון על שינויים כאלו ואחרים.
מעקבי הטיסה מוצעים כיום, כמובן, דרך רשת האינטרנט. הרי זו הדרך הקלה ביותר להתעדכן: אתם נכנסים לרשת, מחפשים את הטיסה שלכם ובודקים את הנתונים, כפי שניתנו לכם במעמד הרכישה. החברה יכולה להזין את הנתונים הללו בזמן אמת, כך שבמקרה של שיני בלוח הזמנים של הטיסה, אתם תוכלו לראותו תוך דקות ספורות ואפילו תוך שניות אחדות.
מעקבי הטיסה מופיעים בכמה מקומות: רשות שדות התעופה הישראלית מציגה נתונים כאלו עבור טיסות שממריאות משדות התעופה בישראל, כמו גם עבור אלו שנוחתות בהם. גם חברות תעופה רבות מציעות ללקוחותיהן שירות מעקב טיסות עדכני ונוח, כך שכל תייר יכול לאתר בקלות את הטיסה שלו.
ישנם גם יישומים ואפליקציות המציעים מעקבי טיסה כאלו, כמעט בכל רחבי העולם. המובילים שבהם הם flightaware, flightradar24 ו-flightstats. בחלק מהם תוכלו לראות את מיקומים של כל המטוסים באזור מסוים - לעתים גם עשרות מטוסים במקביל.


מעקב טיסות: לתכנן את הטיסה טוב יותר

כשאתם יודעים בדיוק מתי ממריא המטוס, אתם יכולים להיות רגועים. כשאתם יודעים בדיוק מתי תנחתו ביעד, אתם יכולים לתכנן את היום הראשון בצורה טובה יותר. כשברור לכם מתי אתם מגיעים ליעד הביניים ומתי תמריאו לטיסה הבאה - הכול פשוט יותר. במילים אחרות, מעקב טיסות מונע מכם את חוסר הוודאות ומבטיח שתהיו מוכנים להכול - גם לעיכוב בהמראה, גם לאיחור בנחיתה, גם ל'חפיפה' בין טיסה אחת לטיסת ההמשך ועוד.
חשבו על כך: בזכות שירות מעקב הטיסות אתם יכולים להיות ודאיים יותר בנוגע לכל פרטי הטיסות, אל יותר מזה - להתכונן, להיערך ולטל בהתאם בכל בעיה שנוצרה. כשהכול ידוע ומוכר לכם, קל יותר להתמודד עם שינויים ועם תקלות לא צפויות, כך שגם אם קרו כאלו - הטיול שלכם יחל ברגל ימין וגם יסתיים כך.